Saveti za gajenje cveća: Rešavanje problema sa zalivanjem, sušenjem i štetočinama
Saveti i iskustva u gajenju cveća i biljaka na terasama i u kućnim uslovima. Saznajte kako da rešite probleme sa zalivanjem, sušenjem listova i borbom protiv štetočina.
Saveti za gajenje cveća: Rešavanje problema sa zalivanjem, sušenjem i štetočinama
Gajenje cveća može biti izazovno, posebno ako ste početnik. Mnogi ljubitelji biljaka susreću se sa problemima poput sušenja listova, prekomernog zalivanja ili napada štetočina. U ovom članku podelićemo korisne savete i iskustva koja će vam pomoći da održite biljke zdrave i lepe.
Muškatle: Kako ih pravilno negovati?
Muškatle su omiljene biljke koje često krasine terase. Međutim, ponekad mogu početi da veneju ili da im listovi požute. Evo nekoliko saveta:
- Zalivanje: Muškatle ne vole previše vode. Zemlja treba da bude vlažna, ali ne natopljena. Ako listovi požute, verovatno je problem u prekomernom zalivanju.
- Sunce: Ove biljke vole svetlost, ali ne direktno sunce tokom najtoplijih delova dana. Ako su na terasi, postavite ih tako da imaju malo hladovine.
- Prihrana: Dodavanje joda u vodu za zalivanje (1 kap po litri) može pomoći u jačanju biljke. Takođe, prirodno đubrivo od koprive ili kvasca pomaže u rastu.
Problemi sa surfinijama i petunijama
Surfinije i petunije su popularne zbog svojih bujnih cvetova, ali često ih napadaju štetočine poput biljnih vaši. Kako da ih zaštitite?
- Bela mušica: Ako primetite bele insekte na donjoj strani listova, možete ih ukloniti prskanjem rastvora sode bikarbone (3 kašike na 10 litara vode) ili kupovnim insekticidom.
- Sušenje listova: Ako listovi postanu žuti i suvi, problem može biti u nedostatku vode. Zalivajte ih redovno, ali pazite da zemlja ne bude previše mokra.
- Podsticanje cvetanja: Da bi biljke bile bujnije, orezujte precvetale cvetove i redovno ih prihranjujte tečnim đubrivom.
Kako spasiti biljke koje veneju?
Ako vaše biljke izgledaju klonule, mogući razlozi su:
- Previše vode: Ako je zemlja uvek mokra, korenje može istrunuti. Presadite biljku u svežu zemlju i smanjite zalivanje.
- Promena mesta: Neke biljke, poput limuna ili šeflere, ne vole česte selidbe. Ako im listovi počnu da opadaju, ostavite ih na miru neko vreme.
- Suv vazduh: Zimi, grejanje može isušiti vazduh. Postavite posudu sa vodom pored biljaka ili ih redovno orošavajte.
Prirodna đubriva i prihrana
Umesto hemijskih đubriva, možete koristiti prirodne preparate:
- Kopriva: Potopite koprivu u vodu na tri nedelje, pa rastvorom zalivajte biljke (1 deo koprivnog rastvora na 2 dela vode).
- Kvasac: Rastvor kvasca i šećera (100g kvasca + 1 kašika šećera + 5 litara vode) deluje kao stimulans rasta.
- Ljuske jaja: Samlevene ljuske jaja obogaćuju zemlju kalcijumom.
Česte greške u gajenju cveća
Da biste izbegli probleme, izbegavajte sledeće greške:
- Prekomerno zalivanje: Većina biljaka ne voli da stoji u vodi. Proverite prstom da li je zemlja suva pre nego što zalijete.
- Nepravilna saksija: Ako je saksija prevelika, zemlja će dugo ostajati mokra. Ako je premala, korenje neće imati prostora.
- Direktno sunce: Neke biljke, poput spatifiluma, ne podnose direktno sunce. Postavite ih na svetlo mesto, ali bez direktnih sunčevih zraka.
Zaključak
Gajenje biljaka zahteva strpljenje i pažnju. Ako primetite probleme poput sušenja listova ili napada štetočina, reagujte na vreme. Koristite prirodne preparate i obratite pažnju na potrebe svake biljke. S vremenom ćete stekti iskustvo i vaše biljke će biti zdrave i lepe.